کره

South Korea

صنعت خودروی کره‌جنوبی که فعالیتش از اواسط دهه 50 میلادی آغاز شده بود، فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه کرده است. امروزه صنعت خودروی کره جنوبی از نظر حجم تولید در رده چهارم جهانی و از لحاظ حجم صادرات خودرو، در رتبه ششم جهانی قرار دارد. گرچه فعالیت‌های اولیه این کشور، صرفاً مونتاژ خودرو با قطعات وارداتی از ژاپن و ایالات متحده محدود بود، اما امروزه صنعت خودروی کره‌ جنوبی در گروه پیشرفته‌ترین کشورهای تولیدکننده خودرو در جهان قرار دارد. از این‌رو مسیر توسعه صنعت خودروی این کشور، همواره به‌عنوان یکی از موفق‌ترین الگوهای توسعه صنعتی قلمداد شده و سنگ محکی برای کشورهای در حال توسعه (و حتی توسعه‌نیافته) است. تیراژ تولید خودروی کره در 1988، از مرز یک میلیون دستگاه گذشت و این کشور عملاً وارد مرحله‌ای جدید از صنعت خودروسازی شد؛ مرحله‌ای که افکار جهانی شدن را نزد بنگاه‌داران تقویت کرد. در 1990، صنعت خودروی این کشور با تولید مدل‌های متنوع داخلی، نه‌تنها توانمندی‌های خود را در طراحی، فناوری و تولید خودرو به اثبات رساند بلکه نشان داد که این صنعت به بلوغ رقابت در بازارهای جهانی رسیده است.
در کره‌جنوبی با وجود تعرفه پایین واردات خودرو، تعداد بسیار پایینی خودروهای خارجی دیده می‌شود؛ چرا که در این کشور مصرف‌کننده کره‌ای از محصولات تولید داخل این کشور رضایت دارد و دیگر انگیزه‌ای برای خرید محصول خارجی ندارد.
اکنون هیوندای، بزرگترین شرکت خودروسازی دنیا در سود، چهارمین شرکت خودروسازی دنیا در تعداد فروش و نخستین خودروساز دنیا در سرعت رشد است. این شرکت در سال 1967تاسیس شد.دفتر اصلی این شرکت در شهر سئول کره جنوبی است؛ کارکنان این شرکت حدود 75000نفر و ظرفیت تولید سالانه آن در شهر اولسان،1.6میلیون است.محصولات این شرکت از طریق 6000 نمایندگی و نمایشگاه به 193 کشور دنیا صادر می شود.