می نی

Mini

خودرویی است که توسط شرکت بریتیش موتور و شرکت‌های بعد از آن از سال 1959تا 2000 ساخته می‌شد. اولین خودرو به عنوان یک نماد بریتانیایی در دهه 60 شناخته می‌شد. طراحی این خودرو که نیروی محرک در چرخ‌های جلوی آن به کار می‌رود فضای بسیار زیادی (بیش از 80 درصد سطح کف خودرو) را برای مسافر و بار فراهم کرده‌است. این طراحی بر روی یک نسل از خودروسازان تاثیر گذاشت. این خودرو تا حدودی به عنوان مشابه خودروی آلمانی هم‌زمان خودش فولکس قورباغه‌ای به شمار می‌رفت. در سال 1999مینی بعد از فورد مدل تی به عنوان دومین خودروی تاثیرگذار سده شناخته شد.
شرکت خودروسازی مینی که تولید کننده خودروهای جمع و جوری است با پیوستن به گروه خودروسازی بی.ام.دبلیو در صدد توسعه سبد محصولات خود در بین خریداران است.
بر اساس اخبار منتشر شده، خودرو مینی مینور در اواخرد سال 2018و یا اوایل سال 2019رونمایی خواهد شد و حاصل همکاری بی.ام.دبلیو با تویوتا است که از لحاظ اندازه کوچکتر از مدل جدید مینی‌هاچ بک پنج درب است و به احتمال فراوان همانند مدل جدید Smart ForFour دارای سیستم تمام محور نیز خواهد بود.
همانند اکثر خودروهای مینی، مدل مینور نیز دارای برچسب قیمت متوسط خواهد بود که انتظار می‌رود که در اروپا این خودرو دارای قیمتی بین 14100و 15300دلار بشد.
از نقطه نظر طراحی نیز مینور عناصری را از مدل مفهومی‌Rocketman به همراه Mini Paceman به عاریت گرفته است تا پلت فرم جدید مینی به نوعی برای جایگزینی Toyota iQ آماده شود.
 پیس من
6.5
1.6 لیتر خطی
181 اسب بخار
6 دنده دستی
 کوپر
19
1.5 لیتر خطی
134 اسب بخار
6 دنده دستی
 روداستر
7
1.6 لیتر خطی
121 اسب بخار
5 دنده دستی
 کانتری من کوپر اس
7
1.6 لیتر خطی
181 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 کوپر دی
6.6
1.6 لیتر خطی
110 اسب بخار
5 دنده دستی
 کوپر
6.7
1.6 لیتر خطی
115 اسب بخار
5 دنده دستی
 کوپر
6.6
1.6 لیتر خطی
115 اسب بخار
5 دنده دستی
شاید قد و قواره اش کوچک باشد ،اما یک دنیا خاطره را با خود حمل می کند . نام mini همیشه با احترام و افتخار یاد می شود . یک برند اصیل انگلیسی که چندی است توسط بی ام و آلمان خریداری شده است.مینی سال 1966 تاسیس شد ور در مرحله اول تحت نظارت صنایع خودروسازی انگلستان به کار خود ادامه داد.و بعد از آن توسط یک شرکت خصوصی خریداری شد و تنها 2 سال در این وضعیت ماند .سپس کمپانی لیلاند آن را خرید و در سال 1986 مالک آن بود ودر مرخله اول به دست گروه خودرو سازی Rover افتاد و تا 1988 در این دوران حضور داشت .مدل معروف مینور نیز محصولی از همین ایام است .تا پیش از خریداری شدن توسط بی ام و در 1994 ،این Aerospace بود که مالک مینی لقب گرفته بود .به هر حال فروش چشم گیر این خودرو در هیچ یک از این دوران مختل نشد. اام آنچه در این میان اهمیت فوق العاده ای دارد ، محبوبیت بیشتر مدل های هاچ بک 2 در و و استیشن 3 در است.طبیعی هم است که با حضور تیونری همچون Cooper کارایی این خودرو ها به مراتب بالا می رود.اما داستان تولید یک نمونه دیگر کوپه ، بحث دیگری است که ابتدا سال 1969 مطرح شد . این خودرو همان فرم و استایل مینی هاچ بک را داشت به اضافه یک صندوق عقب برآمده.اما این طرح همان اوایل شکست خورد و هرگز به بازار عرضه نشد.تا اینکه به دستور بی ام و ، درسال 2011 تحقیق فوق از سر گرفته شد . از آنجا که نام اصلی این خودرو Cooper coupe است ،علاقمندان به آن COUPER می گویند که ترکیبی از 2 نام گرفته شده است .این خودرو پیش از این در نمایشگاه فرانکفورت به صورت یک Concept (مفهومی) به نمایش در آمده بود.