رولزرویس

Rolls Royce

شرکت بریتانیایی مهندسی، طراحی، تولید و توزیع‌کننده خودروهای لوکس است، که در سال 1906توسط چارلز استوارت رولز و هنری رویس، با نام رولز-رویس لیمیتد تاسیس شد.
در سال 1971برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت رولز-رویس، دارایی‌های این شرکت از سوی دولت بریتانیا ملی اعلام شد، سپس در 1980مدیریت آن به کمپانی ویکرز سپرده شد. در 1987توسط گروه فولکس‌واگن خریداری شد، که در نهایت در سال 1998به ب ام و واگذار گردید و هم‌اکنون زیرمجموعه‌ای از این کمپانی آلمانی به‌شمار می‌آید.
 داون
10.2
6.6 لیتر وی (V)
563 اسب بخار
8 دنده اتوماتیک
 ریث 6.6
7.6
6.6 لیتر دبلیو (W)
624 اسب بخار
8 دنده اتوماتیک
 فانتوم 6.7
5.5
6.7 لیتر دبلیو (W)
453 اسب بخار
8 دنده اتوماتیک
ریشه‌های تاسیس رولز رویس به اواخر سال 1903و اوایل 1904بازمی‌گردد، که این شرکت، اولین کارخانه تولید خودروی خود را، با مشارکت هنری رویس و چارلز رولز در شهر منچستر راه‌اندازی نمود. این شرکت در آغاز فعالیتش با نام رولز-رویس لیمیتد ثبت گردید.
فردریک هنری رویس پسر یک آسیابان بود، که در کارش ورشکست شده بود. وی که کوچک ترین فرزند خانواده بود، بعد از ورشکستگی شرکت اجاره‌ای پدر و مرگ نابهنگام وی، تامین بخشی از هزینه چهار خواهر و برادر دیگر خود را به عهده گرفت. سپس در خط آهن شمال بریتانیا، شروع بکار کرد.
وی در اوقات فراغتش به مطالعه دروس مهندسی برق می‌پرداخت و این مطالعه و گرایش به سوی مسایل فنی سبب گردید تا با یک شرکت مهنسی برق رابطه برقرار کند. سه سال بعد از گذراندن مدت کوتاهی در یک شرکت قطعه سازی به لندن بازگشت و در شرکت نور و قدرت الکتریکی استخدام شد. وظیفه وی در این شرکت تامین روشنایی و نور خیابان‌های لیورپول بود. قبل از تأسیس شرکت مهندسی برق و الکتریکی خود، در منچستر با سرمایه اندکی که پس انداز کرده بود - حدود70 پوند - شرکتی برای تامین برق در کارگاه‌ها به نام لل‌اچ رویس را پایه گذاری و تأسیس کرد. در این شرکت بود که دینام و جرثقیل‌های الکتریکی را ساخت و با سرمایه به دست آمده توانست کارخانه خود در منچستر را تأسیس کند و توجه خود را معطوف ساخت موتور اتومبیل نماید.
اولین اتومبیل رویس، یک چهارچرخه فرانسوی ناقص بود، که جانشین یک مدل فرانسوی دیگر شد. در طی سال‌های 1901 تا 1903میلادی، موتورهای مدل دو سیلندر دکاویل و دودیون را ساخت. این اتومبیل یک مدل دو سیلندر ناصاف بود، که در طرح آن رویس تغییرات قابل توجهی به وجود آورد و پس از آن اولین اتومبیلش به نام رویس با موتور دو سیلندر و 10اسب بخار را در سال 1904ساخت.
رویس، اتومبیل دو سیلندری ساخت که هر چند موفقیت تجاری ویژه‌ای را نصیبش ننمود ولی بهتر از مدل‌های مشابه فرانسوی‌اش بود. هنری با معرفی یکی از مدیران نمایشگاه دارش، با چارلز رولز آشنا شد. "چالز استوارت رولز" پسر بارون لانگتوک بود، که از فروش کالسکه‌های بدون اسب، موفقیت و پیشرفت قابل توجهی کسب کرده بود. چارلز رولز از دوران کودکی به تعمیر موتورهای ماشین علاقه بسیاری داشت. وی در سال 1902کار خود در زمینه خودرو را با صادرات و واردات اتومبیل‌های فرانسوی، آغاز کرد. چارلز اولین اتومبیلش را در سن 18سالگی، قبل از ورود به دانشگاه کمبریج ساخت.
در پی تکمیل فرایند طراحی و ساخت اتومبیل، وی اقدام به فروش انواع خودرو نمود. پس از اینکه هنری رویس اتومبیل استثنایی خود را تولید کرد، رولز در هتل میدلند منچستر ترتیب ملاقاتی را با وی داد. نتیجه این مذاکره امضای قراردادی بین این دو خودروساز انگلیسی بود، که به اتومبیل رویس توسط سرمایه رولز رونق بخشید.
رویس پنج نوع خودروی متفاوت را تولید کرد، یک اتومبیل با قدرت 10اسب بخار، مدل دوم با قدرت 15-20(با موتور و شاسی مشابه) و یک مدل شش سیلندر با 30 اسب بخار قدرت و اتومبیلی با همین قدرت و چهار سیلندر.
اتومبیل‌های فوق در ماه دسامبر 1904میلادی در نمایشگاه خودروی پاریس به نمایش درآمدند. مشارکت چارلز رولز و هنری رویس در سال 1906به تاسیس شرکت خودروسازی رولز-رویس انجامید. در این شرکت، رویس امور تفکیکی را بر عهده داشت و رولز مدیریت امور بانکی و تجاری را در دست داشت، همچنین سرمایه لازم برای ساخت اتومبیل چهار سیلندر بعدی را فراهم نمود.
اولین اتومبیلی که با نام "رولزرویس" به فروش رسید مدل سیلور کاست نام داشت، با یک موتور شش سیلندر خطی که در سال 1906تولید و در کمتر از یک سال، به عنوان بهترین اتومبیل سال جهان، برگزیده شد.
همکاری رولز و رویس با هم بیش از ۶ سال طول نکشید، زیرا چارلز در سن 32 سالگی در 12ژوئیه 1910میلادی در سانحه هوایی درگذشت. وی اولین بریتانیایی بود که بر اثر سقوط هواپیما، جانش را از دست می‌داد. بعد از مرگ وی، هنری رویس به تنهایی هدایت کارخانه را بر عهده گرفت.
رولز-رویس لیمیتد
رولز-رویس لیمیتد به وسیلهٔ چارلز استوارت رولز و سر فردریک هنری رویس بنیان گذاشته شد. از سال 1914نیز، بخش طراحی و تولید موتورهای هواگرد به این مجموعه اضافه گردید.
طی جنگ جهانی اول، هنری رویس برای ارتش انگلستان موتورهای هواپیما تولید می‌کرد. بعد از اتمام جنگ تولید موتور و شاسی اتومبیل را دوباره آغاز کرد. وی به خاطر خدمات شایانی که در زمینه ساخت موتور هواپیما و اتومبیل انجام داده بود در سال 1930لقب شوالیه را آن خود کرد. رولزرویس یکی از پیشرفته ترین کارخانه‌ها در زمینه ساخت موتور هواپیما است تا جایی که موتور هواپیمای کنکورد توسط این کارخانه ساخته شدند.
پس از این اتفاق، رولز-رویس شرکت بنتلی را خریداری کرد. هنری رویس در سن 70 سالگی در حالی که مشغول کشیدن طرح‌های جدیدی برای افزایش سرعت اتومبیل‌هایش بود، درگذشت.
در سال 1971رولز-رویس زیر بار هزینه‌های ساخت موتور جت آربی211 فلج شده بود، که این امر سبب ملی شدن این شرکت تحت نام رولز-رویس(1971)لیمیتد گردید. در سال 1973بخش تولید خودرو این شرکت، از شرکت مادر جدا شده و رولز-رویس موتورز نام گرفت.
رولز رویس(1971)لیمیتد (یا بخش تولید موتورهای هواگرد) به‌عنوان یک شرکت ملی به کار خود ادامه داد، تا این که در سال 1987در جریان خصوصی سازی‌های زمان مارگارت تاچر رولز-رویس نیز خصوصی اعلام شد و رولز-رویس پی‌ال‌سی نام گرفت.
مدیریت ویکرز
رولز-رویس موتورز در 1980به کمپانی ویکرز پیوست شد. ویکرز پی‌ال‌سی یک شرکت دولتی بریتانیایی بود، که در زمینه ساخت تانک و جنگ‌افزار فعالیت می‌کرد، همچنین این شرکت در زمینه تولید خودرو و قطعات خودرو نیز فعال بود. ویکرز تا زمان خصوصی شدن رولز-رویس وظیفه مدیریت آنرا برعهده داشت.
مدیریت گروه فولکس‌واگن
در سال 1998صاحبان شرکت رولز رویس موتورز تصمیم به فروش این شرکت گرفتند. شرکت ب‌ام‌و جدی‌ترین خریدار رولز رویس بود، چرا که در گذشته موتور و بعضی دیگر از قطعات رولز رویس و بنتلی را، این شرکت آلمانی تهیه می‌نمود.
آخرین پیشنهاد ب ام و؛ 340 میلیون پوند بود، ولی این مبلغ با پیشنهاد 430 میلیون پوندی گروه فولکس‌واگن شکسته شد، اما به علت این که مدیران رولز رویس اصرار بر فروش شرکت به ب ام و را داشتند، طبق توافقی قرار بر این شد، که از سال 1998تا 2002ب ام و کماکان، موتور و تجهیزات خودروهای رولز رویس را تامین کند و اجازه داشته باشد، از نام‌های آنها استفاده نماید.
مدیریت بی‌ام‌دبلیو
توافق انجام شده میان مدیران رولز-رویس و گروه فولکس‌واگن، تنها تا پایان سال 2002اعتبار داشت، بنابراین از تاریخ 1 ژانویه 2003متوقف شد و از این تاریخ به بعد، تنها شرکت ب ام و حق استفاده از نام تجاری رولز رویس را داشته، همچنین گروه فولکس‌واگن نیز طبق قرارداد امضا شده در 1998می‌باید نام خودروهای تولید بنتلی را از رولزرویس-بنتلی به بنتلی تغییر دهد. در حال حاضر نام تجاری رولز-رویس تنها متعلق به شرکت خودروسازی ب ام و می‌باشد.