سیتروئن

Citroen

شرکت خودروسازی فرانسوی است، که امروزه شرکت تابعه‌ای از گروه پژو سیتروئن محسوب می‌شود. شرکت سیتروئن در سال 1919توسط آندره سیتروئن تاسیس شد.
این شرکت اولین خودروساز خارج از ایالات متحده آمریکا بود، که به‌طور انبوه اتومبیل تولید کرد و اقدام به راه‌اندازی شبکه مدرن فروش و خدمات پس از فروش خودرو نمود. هشت سال بعد از تاسیس، سیتروئن به بزرگترین خودروساز اروپا و چهارمین خودروساز بزرگ جهان، تبدیل شد. در سال 1974، شرکت پژو 38٫2٪ درصد از سهام سیتروئن را خریداری کرد و خودروسازی پژو سیتروئن در 1976با کمک و حمایت دولت فرانسه تشکیل گردید.
شرکت سیتروئن در سال 2009 به مناسبت نودمین سالگرد تاسیس خود، از خودروی جدیدی بنام سیتروئن دی‌اس 3 رونمایی کرد، که آغازگر سری لوکسی از خودروها، با مدل دی‌اس بود. این شرکت در سال‌های 2010و 2011 نیز بترتیب سیتروئن دی‌اس۴ و سیتروئن دی‌اس5 را به بازار عرضه نمود.
 دی اس 6
8.1
1.6 لیتر خطی
167 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 دی اس 5
8.2
1.6 لیتر خطی
164 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 دی اس 3 کابریو
8.5
1.6 لیتر خطی
154 اسب بخار
6 دنده دستی
 سی 1
8.5
1 لیتر خطی
68 اسب بخار
5 دنده دستی
 سی 4 کاکتوس
8.9
1.2 لیتر خطی
75 اسب بخار
5 دنده دستی
 سی 4 ال
7.8
1.6 لیتر خطی
150 اسب بخار
4 دنده اتوماتیک
 سی 1
7
1 لیتر خطی
68 اسب بخار
5 دنده دستی
 دی اس 5
3.6
2 لیتر خطی
200 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 برلینگو
6.7
1.6 لیتر خطی
90 اسب بخار
5 دنده دستی
 سی 2
6.7
1.1 لیتر خطی
61 اسب بخار
5 دنده دستی
 سی 4 سدان
6.7
2 لیتر خطی
150 اسب بخار
5 دنده دستی
 سی 3 پلوری یل
6.6
1.6 لیتر خطی
108 اسب بخار
5 دنده دستی
 سی.کراسر
7.3
2.2 لیتر خطی
160 اسب بخار
5 دنده اتوماتیک
 سی 6
6
3 لیتر وی (V)
210 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 سی 4
6.6
2 لیتر خطی
136 اسب بخار
5 دنده دستی
 سی 1
3.3
1 لیتر خطی
68 اسب بخار
5 دنده دستی
کمپانی خودروسازی سیتروئن در سال 1919توسط آندره سیتروئن تأسیس شد. سیتروئن در سال 1934با شروع ساخت سیتروئن تیپ ای اولین تولید انبوه اتومبیل‌های چرخ محرک جلو در سطح جهانی را پایه‌گذاری کرد. این شرکت از سال 1976 بخشی از گروه صنعتی پژو سیتروئن شد.

مدیریت آندره سیتروئن
آندره سیتروئن طراح اتومبیلی بود، که به رانندگی هیچ علاقه‌ای نداشت! وی از تبار یهودی-هلندی بود، که در سال 1878در پاریس زاده شد. پدر آندره هنگامی که او تنها ۲ سال داشت، خودکشی کرد.
آندره در سال 1894از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد و توانست وارد مدرسه پلی‌تکنیک پاریس شود. بعد از اتمام تحصیلاتش در دانشگاه به عنوان افسر-مهندس، وارد ارتش فرانسه شد.
در آن زمان بسیاری از یهودی‌تباران اروپایی، در صنایع مختلف از نفوذ نسبی برخوردار بودند، لذا سیتروئن با کمک گرفتن از اقوامش توانست در صنایع نساجی هلند استخدام شود. طی سفرش به هلند موفق شد، که با تعمیرات چرخ‌های دندانه‌دار آشنا گردد. با بازگشت به پاریس در سال 1904با کمک 2 نفر از دوستانش، کارگاه ساخت چرخ‌دنده‌های حلزونی‌شکل را راه‌اندازی کرد.
ورود آندره سیتروئن به صنعت خودروسازی با کمک برادران مورس (مالکین شرکت اتومبیل‌سازی مورس) بود. این دو برادر، سازنده اتومبیل‌های مسابقه‌ای در فرانسه بودند. برادران مورس با آگاهی از استعداد آندره در تولید انبوه، از او برای تولید و بازاریابی محصولاتشان دعوت به کار کردند. با ورود سیتروئن تولید اتومبیل‌های شرکت مورس افزایش یافت.
در سال 1912آندره شرکت چرخ‌دنده‌های سیتروئن را تأسیس کرد. همزمان با راه‌اندازی این شرکت، سیتروئن رییس فدراسیون کارفرمایان اتومبیل نیز شد. پیش از شروع جنگ جهانی اول آندره، به ایالات متحده آمریکا سفر کرد و در آنجا با هنری فورد ملاقات نمود.
با شروع جنگ، آندره با عنوان کاپیتان دوم توپخانه، به ارتش فرانسه پیوست. کمبود امکانات در توپخانه، او را وادار ساخت، که یک کارخانه کوچک توپ‌سازی، برای ارتش فرانسه دایر نماید.
در سال‌های پایانی جنگ، کارخانه سیتروئن بیش از 24میلیون توپ جنگی ساخته بود. بعد از اتمام جنگ، کارخانه سیتروئن مجدداً خودروسازی را آغاز کرد. کارخانه وی اولین خودروسازی اروپا بود، که به تولید انبوه پرداخت. تا این زمان آندره هیچ چیز را بصورت رسمی، به نام خود نکرده بود، حتی ماشین و خانه شخصی‌اش نیز اجاره‌ای بود.
آندره سیتروئن سرانجام در سال 1919بطور رسمی شرکت اتومبیل‌سازی سیتروئن را تاسیس کرد. نخستین خودروی تولید شده پس از جنگ جهانی اول در 1919عرضه شد و سیتروئن تیپ ای نام داشت.
در سال 1920شرکت که دوران افول پس از جنگ را می‌گذراند، به‌شدت دچار کمبود سرمایه بود، لذا برای جلوگیری از ورشکستگی، آندره سیتروئن شروع به مذاکره با کمپانی جنرال موتورز برای فروش شرکت نمود. در مراحل پایانی انتقال و واگذاری سیتروئن، مدیران وقت جنرال موتورز به دلیل نامعقول بودن سرمایه‌گذاری بر روی این شرکت، معامله را فسخ کردند.
در نتیجه انصراف جنرال موتورز از خریداری، سیتروئن برای سال‌ها همچنان بصورت مستقل به فعالیت خود ادامه داد. شرکت سیتروئن تا اوایل دهه 1930میلادی چهارمین خودروساز بزرگ جهان بود.

مدیریت میشلن و لازارد
در سال 1934تامین هزینه‌های کارخانه سیتروئن با مشکلات زیادی رو به رو بود. با افزایش مشکلات مالی، بخشی از سهام شرکت سیتروئن توسط بخش خصوصی خریداری شد، که اکثریت سهام آن به شرکت میشلن و بانک لازارد فروخته شد.
یک سال بعد آندره سیتروئن در حالی که برای تولید خودرو، پول کافی نداشت، بر اثر سرطان معده در گذشت و در گورستان مونپارناس به خاک سپرده شد. در طول سال‌های رهبری آندره بر شرکت، از مشهورترین اتومبیل‌های تولید شده می‌توان به: سیتروئن ژیان و سیتروئن سی‌ایکس اشاره نمود.

مشارکت با پنهارد
کمپانی سیتروئن یکی از نخستین مبتکران طرح‌های ساخت اتومبیل‌های آیرودینامیک بود. در سال 1963، مدیران سیتروئن تصمیم گرفتند محصولاتشان را مشترکأ با شرکت پژو تولید کنند.
دو سال بعد، در 1965در پی شکست توافق میان دو خودروساز فرانسوی؛ پژو و سیتروئن، مدیران این شرکت، مذاکره با شرکت پنهارد را آغاز کردند.
مدیران ارشد سیتروئن امیدوار بودند، تا بتوانند از دانش طراحان و مهندسین شرکت خودروسازی پنهارد، در زمینه تولید اتومبیل‌های سایز متوسط، به منظور تکمیل روند تولید خودروهای کوچک و ارزان خود، استفاده کنند، که تا حدی نیز موفق بودند.

مدیریت فیات
در سال‌های پایانی دهه 1960میلادی، شرکت فیات شروع به خریداری سهام شرکت سیتروئن نمود. تا سال 1971این شرکت ایتالیایی از سهام‌داران اصلی سیتروئن بشمار می‌آمد. با شروع بحران نفتی سال 1973که باعث ضرر و کاهش ناگهانی ارزش سهام سیتروئن شد، فیات شروع به فروش سهام خود در این شرکت نمود و در نهایت در سال 1976کمپانی فیات مشارکت خود با سیتروئن را، منحل اعلام کرد. با جدایی از فیات، شرکت سیتروئن بار دیگر در آستانه ورشکستگی قرار گرفت.

مدیریت پژو سیتروئن
دولت فرانسه برای کنترل بازار کار و جلوگیری از ضرر بیشتر سیتروئن، پیشنهاد ادغام سیتروئن با پژو را به مدیران وقت دو شرکت اعلام کرد. در سال 1974، شرکت پژو 38٫2٪ درصد از سهام سیتروئن را خریداری نمود و خودروسازی پژو سیتروئن در 1976با کمک و حمایت دولت فرانسه تأسیس شد. امروزه کماکان شرکت پژو سیتروئن مدیریت کمپانی سیتروئن را در دست دارد.