اوپل

Opel

شرکت OPEL ADAM AG یک کارخانه خودروسازی آلمانی است که دفتر مرکزی آن در Russelsheim واقع شده است. این کمپانی شریک و صاحب‌امتیاز توسط کمپانی آمریکایی جنرال موتورز است و کلیه مراحل طراحی و مهندسی ساخت و تولید و توزیع خودروهای سواری – سفری و همچنین قطعات یدکی به‌منظور فروش و توزیع در آفریقا – آسیا – اروپا و آمریکای جنوبی تماماً توسط کمپانی اوپل انجام می‌گیرد. اوپل، همچنین طراحی و ساخت خودروهایی تحت عنوان بیوک در ایالات‌متحده کانادا – مکزیک – و چین را انجام می‌دهد. به‌علاوه اوپل را با نام تجاری هولدن HOLDEN در استرالیا و نیوزلند و در بریتانیا با نام Vauxhall می‌توان یافت.
 زافیرا
7.9
1.6 لیتر خطی
154 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 کورسا 1.4
5.8
1 لیتر خطی
113 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 مریوا 1.4
8.4
1.4 لیتر خطی
100 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 این سیگنیا
7.2
1.4 لیتر خطی
140 اسب بخار
6 دنده دستی
 موکا
4.4
1.4 لیتر خطی
138 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 کاسکادا
9.8
1.6 لیتر خطی
140 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 آدام
7
1.4 لیتر خطی
99 اسب بخار
5 دنده دستی
 زافیرا تورر
7
1.8 لیتر خطی
115 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 آمپرا
7
1.4 لیتر خطی
150 اسب بخار
5 دنده اتوماتیک
 آگیلا
6.6
1.3 لیتر خطی
75 اسب بخار
5 دنده دستی
 این سیگنیا
6.7
2.8 لیتر وی (V)
260 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 جی تی
5.2
2 لیتر خطی
264 اسب بخار
5 دنده دستی
 وکترا جی تی اس
6.6
2.2 لیتر خطی
155 اسب بخار
5 دنده اتوماتیک
 کورسا
6.6
1.4 لیتر خطی
90 اسب بخار
5 دنده دستی
 زافیرا
6.6
2.2 لیتر خطی
148 اسب بخار
4 دنده اتوماتیک
 آنتارا
6.6
3.2 لیتر وی (V)
227 اسب بخار
5 دنده اتوماتیک
 آسترا
6.7
1.8 لیتر خطی
125 اسب بخار
5 دنده دستی
منشأ و شروع اوپل به سال 1862 برمی‌گردد. در آن زمان اوپل آدام در حال تولید چرخ‌خیاطی بود که در سال 1886 به تولید دوچرخه پرداخته و نهایتاً در سال 1899 اولین خودرو تولیدی خود را به بازار معرفی کرد.
اوپل در سال 1929 تبدیل به یک شرکت با مسئولیت محدود شد و درهمان سال کمپانی آمریکایی جنرال موتورز بخش زیادی از سهام آن را خریداری کرد. در سال 1931 جنرال موتورز کنترل کامل اوپل آدام را به دست گرفته و آن را به‌عنوان یکی از کمپانی‌های زیرمجموعه خود اعلام کرد. OPEL ADAM AG کمپانی مادر جنرال موتورز در بریتانیا است که به نام Vauxhall شناخته می‌شود.
1920-1862
اوپل در Russelsheim در آلمان و در تاریخ 21 ژانویه 1862 به ثبت رسید. در ابتدا شروع به ساخت و تولید چرخ‌خیاطی در یک گاوداری در این شهر کرد. موفقیت اوپل در آن زمان مدیون کیفیت خوب و کاربردی بودن چرخ‌خیاطی‌های تولیدی بود. اوپل آدام موفقیت و رشد چشمگیری در زمینه کاری خود داشت از این‌رو و در سال 1886 شروع به ساخت و معرفی محصول جدید خود یعنی دوچرخه با رینگ‌های قطر زیاد که با نام Penny Forthings شناخته می‌شد، کرد. نهایتاً در سال 1888 اوپل حمل تولیدی خود را از گاوداری به یک مکان با وسعت بیشتر انتقال داد.
در کنار آن، دو پسر اوپل در مسابقات دوچرخه‌سواری با رینگ قطر زیاد شرکت کرده و معنای جدیدی از حمل‌ونقل را معرفی کردند. نتیجتاً تولید دوچرخه با رینگ‌های قطر زیاد از تولید چرخ‌خیاطی پیشی گرفت در سال 1895 همزمان با مرگ اوپل، اوپل پیش‌قدم در هر دو بازار تولیدی بود.
اولین خودرو در سال 1899 تولید شده زمانی که پسران اوپل شروع به همکاری با Friedrich_Lutzmann کسی که مشغول حرفه قفل‌سازی و تعمیرات قفل در شهر Dessall در Saxony an hall بود و مدتی بروی طراحی خودرو کارکرده و صاحب‌نظر بود. این خودروهای تولیدی چندان موفق ظاهر نشدند و بعد از دو سال همکاری این دو شخص به پایان رسید. در سال 1901 پسران اوپل قراردادی با کمپانی فرانسوی Automobiles Darracy.s.a به امضاء رسانده و قرار بر تولید خودرویی با بدنه اوپل بروی شاسی Drracq و دو سیلندر به نام Opel Darracq گردید.
اولین خودروی تولیدی در نمایشگاه Hamburg Motor show در سال 1902 به نمایش درآمد و در سال 1906 شروع به تولید تحت عنوان Opel Darracq شد ولی در سال 1907 اینم همکاری به پایان رسید.
در سال 1909 مدل Opel 418ps که به‌عنوان Doktor Wagen خودرو مخصوص پزشکان شناخته می‌شد. شروع به تولید کرد.
این خودرو مخصوص پزشکانی بود که به ملاقات بیماران خود می‌رفتند و مناسب جاده‌های ناهموار آن زمان بود. از این‌رو بسیار مورد استقبال پزشکان قرار گرفت و تنها قیمت آن 3950 مارک بفروش می‌رفت. در سال 1911 کارخانه‌های کمپانی در یک آتش‌سوزی از بین رفته و یک کارخانه جدید با ماشین‌آلات و امکانات جدیدتر و مدرن‌تر ساخته شد.
1939-1920
در اوایل دهه 1920، اوپل تبدیل به بزرگ‌ترین خودروساز دارای خط تولید در نوع خود شد. در سال 1924، آن‌ها شروع به ساخت خودرویی دونفره به نام Loub Frosch توسط خط تولید خود کردند. خودرو تولیدی Loub Frosch منحصراً در یک رنگ سبز قوی تولید و به قیمت گزاف 4500 مارک بفروش رسید؛ اما در دهه 1930 این مدل خودرو با افت قیمت به 1990 مارک به فروش می‌رسید. در آن زمان اوپل تصمیم گرفت صنعت حمل‌ونقل موتوری که اغلب مختص افراد ثروتمند بود را تبدیل به یک نگاه واقع‌بینانه برای کلیه طبقات جامعه تغییر دهد. در سال 1928 اوپل صاحب 37.5 در صد از سهم بازار خودرو و همچنان صدرنشین صادرکنندگان خودرو در کشور بود.
اولین خودرو هشت سیلندر اوپل به نام REGENT معرفی شد.
در سال 1929 جنرال موتورز تحت تأثیر امکانات و فعالیت‌های جدید اوپل قرار گرفت و 80 درصد از واحد تولیدی اوپل و در سال 1931 تمامی 100 درصد واحد تولیدی اوپل را از آن خود کرد. کمپانی اوپل از فروش این واحد تولیدی توانست 33.3 میلیون دلار درآمد کسب کند. از این‌رو در سال 1935 دومین کارخانه تولیدی خودروهای باری سبک (BLITZ) در شهر Brandenburg احداث شد. اوپل همچنین اولین خودرو با بدنه فلزی به نام OLYMPIA را در سال 1935 روانه بازار کرد. این خودرو با حالت آئرودینامیک و وزن سبک خود تحول در میزان مصرف سوخت و شکل ظاهری ایجاد کرد و این الگویی شد برای خلاقیت‌های بسیار نو و مهم در تاریخ خودروسازی.
دهه 1930، زمان رشد اوپل بود. در سال 1937، با تولید 130267 دستگاه خودرو، واحد تولیدی اوپل در Russelsheim بهترین و بزرگ‌ترین کارخانه تولیدی خودرو از نظر تولید در اروپا شد و توانست رتبه هفتم جهانی را نیز کسب کند.
در سال 1939، مدل KAPITAN بسیار موفق ظاهر شد. خودرویی با حجم موتور 2.5 لیتر، 6 سیلندر – بدنه تمام فلزی – سیستم تعلیق جلو مستقل – سیستم هیدرولیکی جلوگیری از ضربات قوی – بخاری توسط آب گرم و سرعت‌سنج مرکزی – قبل از بالا گرفتن جنگ جهانی دوم 25374 دستگاه خودرو بفروش رفت. ولی در پاییز 1940 به دستور دولت وقت، کلیه کارخانه‌های خودروسازی موقتاً تعطیل شدند. سال 1945 تنها سالی بود که اوپل هیچ تولید خودرویی نداشت و این از زمان تولید اولین Lutzman _Authored در سال 1899 و در کل تاریخ اوپل بی‌سابقه بوده است و تنها دلیل آن جنگ جهانی دوم بود.
مجموعه OPEL ADAM AG در آن سال بزرگ‌ترین خودروساز اروپا شناخته می‌شد. ادغام با کمپانی جنرال موتورز یک تصمیم و یک گام بزرگ در پیشرفت اوپل به‌حساب می‌آمد. همچنین در آن زمان رشد فراوان اقتصاد آلمان مدیون اوپل و شرکت‌های دیگر خودروساز بود؛ و تنها نکته قابل‌تأمل در این مورد این است که حداقل کمپانی اوپل و دیگر کمپانی‌ها هرگز به سمت تولید خودروهای نظامی نخواهند رفت. حتی بعد از ماه جون ژوئن 1945، همکاری اوپل با کمپانی آمریکایی از بین نرفت و همچنان این فعالیت مشترک طی دوران جنگ توسط کمپانی S.Pmorgon اداره می‌شد. کارخانه و واحد تولیدی Russelsheim هرگز نقشی در تولید تسلیحات جنگی نداشت. همچنین کارخانه FORD در شهر COLOGNE برای ساخت تسلیحات نظامی سنگین از قبیل تانک و… قابل‌اطمینان نبود. در آن زمان به‌منظور حفظ و کنترل ذخایر انرژی کشور محبوب‌ترین صنعت کشور یعنی خودروسازی تعطیل شد.
در سال 1942 زمانی که مشخص شد جنگ ادامه خواهد داشت، کارخانه‌های خودروسازی شروع به تولید قطعات نظامی کردند. اوپل شروع به ساخت و تولید قطعات هواپیما و تانک کرد. تنها کارخانه Brandonburg بود که همچنان به تولید خودروهای باری خود با تمام قدرت ادامه می‌داد. از اواخر سال 1938 OPEL BLITZ با موتور 3.6 لیتری خود در Opel Admiral به کمک ارتش آمد. خودرویی با قابلیت حمل 3 تن بار تحت لیسانس و توسط Daimler_ Benz در کارخانه قدیمی Mann Heim ساخته شد. یکی از پرکاربردترین خودروهای آن زمان در ارتش خودرویی به نام Kettenkrad که این محصول از ادغام تراکتور و موتورسیکلت با موتور 1.4 لیتر Olympia چهار سیلندر بود که توسط NSU ساخته و تولید می‌شد. خودرویی با نیروی محرکه چرخ‌های جلو به‌منظور چرخش راحت‌تر در پیچ‌ها و تقاطع‌ها و ترمزهایی شبیه بلدوزر Kettenkrad خودرویی بود که مجهز به محافظ گلوله‌های ضدتانک و برای حمل‌ونقل افراد در دوران جنگ استفاده می‌شد. شرکت NSU تولید این خودرو را بعد از جنگ برای استفاده در جنگل‌ها و معادن ادامه داد و این تنها خودرویی بود که قابلیت انجام کارهایی را که در گذشته‌های قدیم اسب‌ها انجام می‌دادند، انجام می‌داد. همزمان با پیشرفت جنگ، ارتش به فکر خودروهایی با سیستم خنک‌کننده هوا روی آورد تا در هر شرایط آب‌وهوایی قابلیت کار را داشته باشند.
مهندسین اوپل به‌منظور تحقیق این امر موتور 3.6 لیتری خودرو را توسعه داده که به نام سیستم خنک‌کننده هوا و روغن شناخته شد. روش کار بدین‌صورت بود که روغن حرارت اطراف سیلندر را کاهش و از طریق هوا جلو خودرو که دارای 3 ردیف پنجره آلومینیومی و هر ردیف 2 سیلندر را خنک می‌کرد. این سیستم با 72 اسب بخار قدرت موتور و مصرف سوخت اُکتان 74 به یک موتور قوی و قابل‌توجه قرار گرفت. خدمات تولیدی دیگری که در Russelsheim انجام می‌گرفت، ساخت و تولید اینتر کولر برای سوپر شارژ موتورهای هواپیما بود. در تولید این قطعات از ورقه‌های آلومینیومی بسیار نازکی و روش‌های خاصی بکار گرفته می‌شد. دشمنان آلمان به واحدهای تولیدی اوپل در اوت 1944 در شهرهای Russelsheim و Brandenburg با هواپیما حمله کرده و آن‌ها را بمباران و به‌کلی نابود کردند. اوپل با کمک و تلاش کارمندان و کارکنانش دوباره ساخته و بکار افتاد ولی به خاطر خسارت‌های زیاد وارده یکسری از وسایل و ابزارآلات دیگر قابل‌استفاده نبوده. از این‌رو کارخانه تولید خودروهای باری Brandenburg به منطقه جداشده توسط آلمان در روسیه منتقل شد.
صنایع خودروسازی سبک همانند خودروسازان وسایل نقلیه باربری به دلیل جنگ و اثرات آن از حرکت باز ایستاده بودند و به‌منظور احیای دوباره و بازسازی و تعمیرات از دولت و ارتش درخواست کمک کردند. در پاسخ به این نیاز، کارخانه اوپل واقع در منطقه اشغال‌شده توسط آلمان در روسیه Leipzigyoo در تاریخ جون ژوئن 1946 به آلمان انتقال یافت. یک سال بعد خودرویی به نام Maskvitchyoo و با یک خط تولید در مسکو راه‌اندازی شد. جزئیات دقیقاً شبیه Opel Kodet و فقط در اسم خودرو تفاوت داشتند. در سال 1950 روسیه شروع به صادرات این محصول به بلژیک کرد و تنها نگرانی آن‌ها مربوط به تأمین قطعات یدکی از آلمان بود به خاطر اینکه تا آن زمان هنوز این خودرو توسط مهندسین آلمانی معرفی نشده بود بعدها در سال 1959 خودرو جدید Kadeff توسط آلمان‌ها معرفی و رونمایی شد.
اوپل توسط دولت بعد از شروع جنگ به اختیار درآمده بود. در سال 1942 تمامی سرمایه‌گذاری اوپل که نزدیک به 35 میلیون دلار بود؛ و طبق قوانین این اموال چون در زمان جنگ در اختیار دشمن شناخته شد. از بدهی مالیاتی معاف گردید. این تنها چیزی نبود که می‌توانست اوپل را خوشحال کند. آن‌ها ادعای مالکیت املاک و اموال خسارت‌دیده خود را ارائه داده و به‌عنوان مدیران و صاحبان اوپل مسئولیت اموال و دارایی‌های خود را در سرتاسر اروپا خواهان شدند. مسئله مهم دیگر در رابطه با بازیابی و بازسازی اوپل کارکنان و کارمندان آن بودند. آن‌ها کارگران و انسان‌هایی نبودند که به دنبال شغل دیگری به Russelsheim سفر کنند. آن‌ها مردان وزنانی بودند که از تمام کشور به اوپل آمده و با اوپل زندگی کرده و بزرگ شده بودند. کارکنان و کارگران بهترین و بزرگ‌ترین سرمایه‌های اوپل بودند که به Russelsheim نقل‌مکان کرده بودند. در ماه میمه 1945، آن‌ها ساخت و تولید قطعات یدکی اوپل را به دلیل کمبود بسیار و نیاز شدید به تهیه مواد اولیه و متریال موردنیاز که کاملاً وابسته به بازار سیاه و یا مبادله کالا به کالا بود روی آوردند.
بعد از 1945
بعد از جنگ کارخانه تولیدی Brandenburg به روسیه منتقل شد؛ و 47 درصد از ساختمان Russelsheim از بین رفت. کارمندان سابق اوپل شروع به بازسازی و ساخت مجدد واحد تولیدی Russelsheim کردند. به‌منظور رفع نیاز بازار برای خودروهای باربری جدید در آلمان، مسئولان آمریکایی Russelsheim مجوز ساخت یک واحد تولیدی برای ساخت و تولید یک خودروی باربری با ظرفیت کمتر از 1.5 تن با حجم موتور 2.5 لیتر به نام KAPITAN را صادر کردند؛ و این مجوز چیزی شبیه به یک معجزه کوچک در آن زمان به‌حساب می‌آمد.
در ژانویه 1946 کارخانه آماده تولید خودرو بود اما نزدیک به 12000 قطعه برای تحقق این امر موردنیاز بود. قبل از اینکه کارخانه‌های بزرگ آماده برای تولید شوند نیاز به کارخانه‌های کوچک‌تر بود و با توجه به بیماری‌ها و کمبود غذا برای 6000 کارگر رقم 500 نفر بیمار ناتوان برای کار و 400 فقره گزارش بیماری در هرروز نرمال به نظر می‌آمد. با توجه به تمام مشکلات و موانع، اوپل نهایتاً خودروی باری خود (OPEL BITS) را در تاریخ 15 جولای 1946 با حضور ژنرال Geoffrey Keys از ارتش ایالات‌متحده و دیگر رهبران محلی و جراید و خبرنگاران معرفی کرد. قیمت این خودرو باری 6600 مارک و قابلیت مصرف سوخت هم گازوئیل و هم چوب را داشتند. در تاریخ 26 جولای این خودرو در یک مراسم باشکوه به مشتریان خود در Wiesbaden معرفی و عرضه شد. در هرماه 150 دستگاه از این خودرو باری ساخته می‌شد؛ و در پایان سال 1946 رقم کلی تولید به عدد 839 رسید. یخچال‌های FRIGDIRE همچنین در RUSSELSHEIM ساخته می‌شد. همزمان که موتورهای Nsukettenkrod,olympia تهیه می‌گردید. قدم بعدی برای اوپل تولید خودروهای مسافربری بوده که به نظر آسان‌تر و راحت‌تر می‌آمد.
به خاطر اینکه موتور آن از قبل در حال تولید بوده و همان موتوری بود که برای خودروی KAPITAN استفاده می‌شد. قوانین و مقررات سختگیر آلمان مربوط به موتورهای 1.5 لیتری و کمتر، باعث شد که OLYMPIA گزینه بهتری برای این منظور باشد. طبق نظر DR.LEN.H.KONLSTIEF کسی که از سال 1934 به‌عنوان رئیس قسمت مهندسی اوپل مشغول به فعالیت بود، تغییرات مفیدی در این خودروی کوچک ایجاد کرد. این تغییرات مربوط به سیستم تعلیق و سیستم هدایت و کنترل خودرو می‌شد. طبق اعلام در نوامبر 1947، تولید خودرو OLYMPIA بارنگ‌های ساده و در دسامبر 1948 آغاز خواهد شد و صادرات آن نیز در همان سال خواهد بود. در اکتبر 1948 KAPITAN به اوپل برگشته بدون هیچ‌گونه تغییر به‌جز یکسری تغییرات جزئی در شکل ظاهری – چراغ‌های جلو – فنرها و ترمزها در سال 1948 قیمت خودرو KAPITAN برابر با 9950 مارک و برای خودرو OLY MPIA 6785 مارک اعلام شد. اتفاقات دیگری که به‌صورت فراوانی بر پیشرفت اوپل تأثیرگذار بود، ورود گروه تحقیقی جنرال موتورز برای مطالعه در مورد موقعیت‌های اقتصادی اروپا و بخصوص مشکلات خاص اوپل بود. در تاریخ 26 مارس این گروه تحقیقی پیشنهاد کنترل دوباره اوپل توسط جنرال موتورز را اعلام کرد. در تاریخ 15 آوریل سیاست‌های مالی جنرال موتورز عنوان کرد در شرایطی که بسیاری از مشکلات و معضلات با این کمپانی درگیر هستند هیچ‌گونه توجیهی بیانگر شروع دوباره برای تعهد و قبول مسئولیت این گروه تولیدی نیست.
به نظر می‌رسید جنرال موتورز دیگر علاقه‌ای به اوپل نداشت. یک مقام اجرایی به نام Charleswilson A.lfred p.sloon مدیر اجرایی جنرال موتورز به دنبال راه‌حلی برای این مشکل بود تا بتواند ذهن محافظه‌کارانه مالی جنرال موتورز را تغییر دهد. وی پیشنهاد یک همکاری دوساله را به اوپل داد تا شرایط اقتصادی را بسنجد. از این‌رو جنرال موتورز حق هیچ‌گونه هزینه کرد مالی در این زمینه را نداشت. از طرفی دیگر باید تمام اعتبارات و امکانات در دسترس و اختیار کامل در مورد نیروی کار و اداری را داشته باشد. محصولاتی که توسط اوپل ساخته می‌شود باید تماماً در اختیار تیم مدیریت هیئت‌مدیره قرار گیرد؛ و اگر قیمت‌ها توسط دولت تصویب شد. استفاده و سود مناسبی به این گروه تعلق گیرد. با طرح این پیشنهاد، اوپل در تاریخ سوم مِه هیئت سیاست‌گذار مالی جنرال موتورز اعلام کرد که بسیار مسائل بیشتری در این زمینه هست که باید به بحث گذارده شود. در غیر این صورت آلمان به یک منطقه اشغال‌شده قبل از اینکه واقعاً اتفاق بیفتد تبدیل می‌گردد.
در آخر در تاریخ 1 نوامبر 1948 رسماً اعلام شد که جنرال موتورز کنترل مدیریت اوپل آدام را به آقای Edward w.zdunek مدیر قبلی جنرال موتورز در منطقه اروپا واگذار کرد. با انتخاب این شخص عملاً مسائل مهمی به کنار رفت و آقای Edzdunek به‌عنوان یک انتخاب کامل و شایسته معرفی شد و این پست تا سال 1961 همچنان ادامه پیدا کرد. تغییرات در خودروهای تولیدی اوپل طبق نظر مدیریت جنرال موتورز تا ژانویه 1950 که Olympia معرفی شد آشکار نگردید. سپرهای جلو و عقب کشیده‌تر از قبل بود و یک نوار کرومی افقی به آن اضافه شد. جعبه‌دنده چهار سرعته به جعبه‌دنده 3 سرعته اهرم ستون تغییر کرد. قدرت موتور با تأکید بر قدرت گشتاور بیشتر با گیربکس کمتر درعین‌حال حفظ شرایط موتور. مدل Olympia, Karosserie Kombi معرفی و پیشنهاد شد. در فوریه 1951،OLYMPIA با صندوق‌عقب و چرخ 15 اینچی بجای 16 اینچی در اولین نمایشگاه بعد از جنگ آلمان رونمایی شد.
با یکسری تغییرات جزئی کمتر یا بیشتر تولید این مدل خودرو تا سال 1953 ادامه داشت. بهبود جزئیاتی همچون داشبورد جدید – سیستم کنترل و هدایت بروز باعث زیباتر نشان دادن خودروی KOPITAN گردید. تغییرات بزرگ‌تر در سال 1951 اعمال گردید. در تاریخ 19 آوریل در نمایشگاه 11 روزه خودرو فرانکفورت تغییرات اعمال‌شده بر روی خودرو باعث افزایش طول عمر تقاضا برای خودرو تا سال 1953 بود. با توجه به تمام مشکلات و کمبودهای اوپل با ارائه مدل KADELT خود را در میان خریداران متوسط معرفی کرد با توجه به حضور فولکس‌واگن و مرسدس بنز، این موقعیتی بود که هم جنرال موتورز و هم اوپل با آن آشنا بودند. آن‌ها به‌خوبی کارشان را انجام داده بودند. در سال 1953، تولید خودرو اوپل به رقم 100،000 دستگاه رسید و در سال 1954 این عدد به 167650 دستگاه و نیروی کار 24270 نفر برابری می‌کرد. این زمانی بود که اوپل دوران جنگ را پشت سر گذاشته و موفق به بازسازی خود شده بود.
اولین خودرو توربوشارژ اوپلOpel Rekord بود که برای اولین بار در نمایشگاه ژنو در مارس 1984 به نمایش درآمد. در بحران اقتصادی سال 2008، در تاریخ 10 سپتامبر 2009 جنرال موتورز پیشنهاد فروش 55 درصد از سهام خود را به شرکت Manga با تأیید دولت آلمان قبول کرد. ولی بعداً اعلام شد که این معامله انجام نشده است. طبق شرایط جدید، اوپل اعلام کرد که واحد تولیدی ANTWERP در بلژیک را تعطیل کرده است. در سال 2010 اوپل اعلام کرد که مبلغ 11 میلیارد یورو طی 5 سال آینده سرمایه‌گذاری خواهد کرد؛ و یک میلیارد از آن فقط مربوط به بحث خلاقیت و نوآوری و همچنین موتورهای کم‌مصرف تعلق گرفته است. در تاریخ 29 فوریه 2012، اوپل اعلام کرد که علاقه‌مند به همکاری با PSA است.
به‌عنوان اینکه جنرال موتورز دومین شرکت تجاری بعد از گروه پژو با PSA است با دارا بودن 7 درصد از سهام، مایل به سرمایه‌گذاری 2 میلیارد یورو در هرسال برای استفاده از پارت خرید و دیگر شاخص‌های اقتصادی است. اوپل یازده مدل خودرو تولید می‌کند. قطارهای قدرتمند – واحدهای تولید قطعات یدکی – 4 واحد تحقیق و توسعه و مرکز آزمایش در هفت کشور- نیروی کار نزدیک به 3500 نفر در اروپا. اوپل در بیش از 56 بازار دنیا فروش دارد. دیگر واحدهای تولیدی در_Kaiserslutern Bochum _ Eisenach در آلمان و Vienna – Aspern در اتریش - Szentgotthard در مجارستان – Zaragoza در اسپانیا و Gliwic-Tychy در لهستان. Ellesmere port luton در انگلیس مرکز آزمایش دادن Dudenhofen در کنار دفتر مرکزی واقع شده و مسئولیت آزمایش‌های فنی و تأیید خودروهای تولیدی بر عهده این سازمان است.
نزدیک به 6250 نفر مسئول مهندسی و طراحی خودروهای اوپل و واکس هال در مرکز بین‌المللی تحقیق و توسعه (ITDC) و مرکز طراحی اروپا در RUSSELSHEMIN می‌باشند. اوپل نقش بسزایی در گروه‌های بین‌المللی جنرال موتورز دارا است. اوپل در مراحل طراحی و ساخت و مهندسی اولیه همچنین نقش بسیار مهمی در توسعه و بهبودسازی پلت‌فرم GAMMA داشته است. همچنین اخیراً در طراحی و مهندسی پلت فرم جدید جنرال موتورز همکاری نزدیکی داشته است. اوپل در مورد خودرو اینزیگنیا، بیوک ریگال، طراحی و مهندسی کاملاً توسط اوپل انجام شده و کلیه امور مربوط به آینده این خودرو- به‌روز بودن و کلیه موارد مربوط به خودروهای کوچک جنرال موتورز بر عهده این شرکت است. حتی ایده و مفهوم خودرو AMPERA کاملاً توسط FRANK WEBER مسئول قبلی خط تولید و مرکز توسعه مهندسی برق و توسعه خودرو بود ه حتی کارکنان اوپل به آمریکا رفته و در کمپانی جنرال موتورز توسعه و بهبود بخشی این خودرو را در کمپانی مادر انجام داده‌اند. فرانک وبر در سال 2009 به اوپل برگشته و در کمپانی OPEL ADAM GM به‌عنوان معاون بخش توسعه و برنامه‌ریزی و همچنین بخش بازرگانی فعالیت داشته است.
او در سال 2011 اوپل را ترک کرده و شروع به همکاری با کمپانی BMW کرد ه است. اوپل در سال 1997 مرکز OPEL PERFORMANCE CENTER (به‌صورت مخفف OPC) که مسئولیت توسعه و بهبود بخشی خودروهای تولیدی را دارد به ثبت رسید. از جمله این خودروها به آسترا OPC – کورسا OPC - اینزیگنیا OPC همچنین نام OPC در یکسری از موتورسیکلت‌های تولیدی نیز به چشم می‌خورد. مجموعه OPEL SPECIAL VEHICLES (به‌صورت مخفف OSV) یک مرکز تحت کنترل اوپل است که وظیفه آن تحقیق و توسعه بروی خودرو با اهداف خاص است. این مرکز همکاری تنگاتنگی با مرکز (ITDC) دارد و خودرو OPEL ZAFIRA با حجم موتور 1.6 لیتر و گازسوز محصول این مرکز است. نماد اولین آرم اوپل از دو حرف A, O که نشانگر بنیان‌گذار شرکت اوپل یعنی ADAM OPEL تشکیل‌شده بود. حرف A به رنگ برنز و حرف O به رنگ قرمز. در سال 1866 آن‌ها شروع به تولید دوچرخه کردند و در سال 1890 آرم اوپل کاملاً تغییر و دوباره طراحی شد. آرم جدید هم تشکیل‌شده از دو کلمه VICTORIA BLITZ که الهام گرفته‌شده از موفقیت و پیروزی دوچرخه‌های تولیدی بود. در سال 1910 آرم اوپل آدام به شکل یک چشم که وسط آن نوشته اوپل و با نمادی از برگ درخت GOUREL (درخت سبزی با برگ‌های پهن درخشان که در زمستان همچنان بر درخت وجود دارد) تغییر یافت.
از اواسط دهه 1930 تا 1960 خودروهای مسافربری آرمی به شکل یک رینگ که در وسط چیزی شبیه شیئی در حال پرواز به سمت چپ استفاده می‌کردند. بعداً نشان دیگری به آن اضافه شد که شیئی در حال پرواز به سمت راست است. بعضی‌ها آن را به کمانی و بعضی دیگر به شکل هواپیما و یا پرنده تشبیه می‌کردند.
در سال 2012 اوپل آرم خود را در خودروهای باربری OPEL BLITZ که نشانه موفقیت بازرگانی و فروش این خودرو بود به کار گرفت. همچنین آرم BLITZ در خودروهای ارتش نازی آلمان استفاده می‌شد. این آرم از دوباله کنار هم که نام ( BLITZ نور) و کلمه اوپل تشکیل می‌شد؛ و هر دو کلمه BLITZ روشنایی و اوپل OPEL را در کنار هم داشت.
از سال 1950 این آرم تغییر کرده و به‌صورت افقی که آمیخته با کلمه اوپل و به‌صورت (Z) انگلیسی است، نمایان گشت.
در اواخر دهه 1960 هر دو فرم ادغام‌شده و نشانه نور (BLITZ) افقی جای خود را با نشان شیئی در حال پرواز عوض کرده و پیش‌زمینه اصلی آرم امروزی را فراهم کرده است. در ورژن 1964 نشان نور BLITZ به شکل هندسی درآمده و با نوشته اوپل کامل گردید.