مرتب خودرو

Morattab

شرکت صنعتی تولیدی مرتب اولین سازنده خودروهای 2 دیفرانسیل در ایران می باشد که در سال 1336 تأسیس گردید و از سال 1340 با همکاری ( ROVER ) انگلستان فعالیت خود را آغاز نمود . در سال 1341 سه نوع محصول شرکت مرتب به شرح زیر به بازار  عرضه گردید : 1- لندرور سواری 7 نفره  2- لندرور وانت نیم تن   3- لندرور وانت یک تن  همکاری شرکت مرتب با کمپانی ( ROVER) انگلیسی تا سال 1360 بصورت انحصاری ادامه داشت و از پس به مدت 6 سال علاوه بر کمپانی مذکور ؛ شرکت (SANTANA) از کشور اسپانیا نیز همکاری خود را با شرکت مرتب آغاز نمود و از سال 1366 به بعد  همکاری دو شرکت گسترش یافت و CKD مورد نیاز شرکت مرتب منحصرا" توسط کمپانی اسپانیایی تأمین گردید. از سال 1378 نیروی محرکه Z24 مگاموتور با گیربکس و کمک آن جایگزین موتور و گیربکس اسپانیایی شد و با تغییراتی در دیفرانسیل خودروهای تولیدی ، شتاب و سرعت آنها افزایش یافت .از سال 1380 تحقیقات و بررسی های واحد مهندسی تولید به نتیجه رسید و تولید پاژن GS_GD آغاز گردید . پروژه طراحی و تولید پاژن V6 با هدف حفظ و بهبود قابلیتهای خودروی پاژن نیز در سال 1382 به بار نشست.
شرکت صنعتی تولیدی مرتب از بهمن ماه سال 1381 تولید محصول جدید به نام MUSSO را که خودرویی مدرن و مجهز به سیستمهای پیشرفته و دارای استانداردهای جهانی است در دو تیپ E32 با موتور شش سیلندر بنز و گیربکس اتوماتیک و  و دیگر E23 با موتور چهار سیلندر بنز و گیربکس و کمک غیر اتوماتیک شروع نموده و به بازار عرضه نموده است .
کلیه فعالیتهای شرکت مرتب خودرو به دو بخش تقسیم می شود که عبارتند از :
1- خدمات پس از فروش خودروهای تولیدی شرکت مرتب ( بخش امور نمایندگیها )
2- تأمین قطعات یدکی خودروهای تولیدی شرکت مرتب ( بخش بازرگانی )
بخش خدمات پس از فروش به دو قسمت تقسیم می شود :
الف ) - گارانتی خودروها        ب ) - تعمیرات آزاد و نقدی خودروها
فعالیت واحد بازرگانی شرکت هم به دو بخش تقسیم می شود :
الف ) - تأمین قطعات یدکی جهت خودروهای تعمیری در شرکت ( بخش تعمیرگاه ) چه خودروهای گارانتی و چه خودروهای نقدی و آزاد
ب ) - تأمین قطعات یدکی جهت رفع نیاز نمایندگیهای مجاز شرکت در سراسر کشور و سایر افراد حقیقی و حقوقی
شرکتهای خارجی که عمدتا" شرکت مرتب خودرو از آنها خرید می کند عبارتند از :
- شرکت SsongYong کره         - شرکت برمک انگلیس       - شرکت استنفی اسپانیا و بسیاری شرکتهای دیگر که قالبا" تولیدی هستند.
و اما آخرین محصول این شرکت با نام رکستون
شرکت خودروسازی ایرانی است، که در مهرماه 1336تاسیس شد و با نام کارخانجات لندرور و به‌عنوان نمایندگی فروش اتومبیل‌های شرکت روور، در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران، به ثبت رسید.
تولید و مونتاژ این شرکت رسماً از سال 1341آغاز گردید. همکاری دو شرکت در ارتباط با تولید سه نوع خودروی سواری هفت نفره، وانت نیم تن، وانت یک تن از نوع لندرور شروع شد.
این شرکت در 1350به شرکت سهامی خاص و در 1354به فرم شرکت سهامی عام تبدیل گردید. پس از وقوع انقلاب 1357 ایران، شرکت مرتب از سوی شورای انقلاب، ملی اعلام شد.
شرکت مرتب تا سال 1360قطعات خودروهای مونتاژی خود را، بصورت انحصاری از شرکت روور تامین می‌کرد ولی به علت تحریم ایران، از سال 1360تا 1370قطعات خودروها، از طریق شرکت اسپانیایی سانتانا خریداری می‌شد.
در سال 1375سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، باقیمانده سهام خود را، از طریق سازمان بورس اوراق بهادار تهران عرضه نمود و موسسه احرار، با 61٫1٪ درصد، عمده سهامدار شرکت مرتب گردید.
در سال 1380قراردادی با شرکت سانگ‌یونگ کره جنوبی برای تولید خودروی موسو منعقد گردید و شرکت مرتب خودروی موسو را در دو تیپ 3200 و 2300با تیراژی بالغ بر 5٫500 دستگاه، مونتاژ، به بازار عرضه نمود.
تاکنون بیشتر تولیدات شرکت مرتب، در کلاس خودروهای اس‌یووی بوده‌اند. این شرکت از سال 1341خودروی لندرور را تحت لیسانس تولید می‌کند. مدل ایرانی این خودرو هم اکنون با نام پاژن در حال تولید است. دیگر محصولات شرکت مرتب، خودروهای موسو و رکستون هستند.