سایپا دیزل

Saipa Diesel

یکی از شرکت‌های فعال خودروسازی در ایران است. این شرکت در زمینه تولید خودروهای سنگین و نیمه سنگین، مانند انواع کامیون و اتوبوس فعالیت دارد.
این شرکت در ابتدای تاسیس ایران‌کاوه نام داشت. در حال حاضر شرکت سایپا، با در اختیار داشتن 49٫8٪ درصد از سهام سایپادیزل، بزرگترین سهامدار آن، محسوب می‌شود.
شرکت سایپادیزل در تاریخ 28تیرماه سال 1342با انعقاد قرارداد انحصاری با شرکت ماک تراکس و با نام ایران‌کاوه، فعالیت خود را با مونتاژ کامیون‌های ماک و ساخت انواع تریلر آغاز نمود.
تعداد کامیون‌های تولیدی ایران‌کاوه طی مدت همکاری با شرکت ماک‌تراکس تا سال 1357بالغ بر 7٫500دستگاه گردید. به دنبال توقف تولید کامیون‌های ماک در سال 1357، شرکت سایپادیزل به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در ایجاد اشتغال، مونتاژ سایر وسایل‌نقلیه در بخش حمل‌ونقل جاده‌ای بار و مسافر را، در دستور کار خود قرار داد.
در سال 1363پس از بررسی‌های انجام‌شده در خصوص راه‌اندازی خط جدید تولید کامیون، قرارداد ساخت و تولید کامیون‌های ولوو اف12 در تیپ‌های ۴×۶، 2×۶، 2×۴ با شرکت ولوو تراکس منعقد گردید. انعقاد قرارداد تولید تریلرهای کفی با شرکت گوشا یوگسلاوی، از دیگر اقدامات برجسته سایپادیزل طی این سال بود.
در روند تولید طی سال‌های 1363تا 1380، تولید کامیون‌های ولوو ان‌ال12 و اف12 به میزان بیش از 10٫000 دستگاه و با حدود 52٪ خودکفایی حاصل گردید.
اما در پی وضع قانون استانداردهای زیست‌محیطی، موسوم به استانداردهای ” یورو“ توسط اتحادیه اروپا و عدم تجهیز کامیون‌های شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران به موتورهای دارای استانداردهای آلایندگی، شرکت سایپادیزل با بزرگترین بحران دوران حیاتش مواجه گشت.
این شرکت، در مواجهه با بحران حاصل از عدم مجوز تردد کامیون‌ها در جاده‌های اروپایی، با هدف بازسازی ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای کشور به‌ویژه در بخش ترانزیت، اقدامات گسترده‌ای را آغاز نمود و سرانجام با انعقاد قرارداد جدید با شرکت ولوو تراکس، کامیون‌های ولوو اف‌اچ12 و ان‌اچ12 که هم‌اکنون مجهز به موتورهای با استاندارد آلایندگی یورو 3 می‌باشند، در خط تولید محصولات سایپادیزل جای گرفتند.