زاگرس خودرو

Zagross

شرکت صنایع زاگرس خودرو درسال 1375 پا به عرصه وجود گذارد و با همت متعالی و تلاشهای شبانه روزی در سال 1381 اولین محصول خود پروتون - ویرا را روانه بازار نمود این شرکت هم اکنون به عنوان بزرگترین واحد خصوصی خودورسازی کشور مطرح بوده و توانائی تولید 50000 دستگاه خودرو در سال را دارد . مساحت کارخانه 2500000 متر مربع که طرح توسعه و سرمایه گذاری خطوط جدید با هدف تولید 150000 دستگاه در سال در دست بررسی است . کارخانجات خودرو سازی زاگرس خودرو واقع در بروجرد کیلومتر 22 جاده ملایر واقع شده است .این کارخانه دارای 7 فاز می باشد هم اکنون 1 فاز از 7 فاز آن در حال بهره وری می باشد . البته فاز 2 نیز در شرف اتمام و تا چند ماه آینده آماده بهره وری می باشد . با وجود اینکه عمر این شرکت به بیش از چند سال نمی رسد ، اما با پشتیبانی شرکت پروتون که یک شرکت موفق در سطح بین المللی و مطابق با معیارهای جهانی میباشد و با تکیه بر نیروی جوان و متخصصی که در اختیار دارد میتواند آینده موفقی داشته باشد.
پروتون جن 2
6.8
1.6 لیتر خطی
110 اسب بخار
5 دنده دستی
پروتون ویرا
6
1.5 لیتر خطی
90 اسب بخار
5 دنده دستی
یکی از شرکت‌ها و کارخانه‌های خودروسازی در ایران بود که در زمینه مونتاژ اتومبیل فعالیت داشت. کارخانه زاگرس خودرو در بخش اشترینان شهرستان بروجرد و در سه راهی بروجرد - ملایر - نهاوند قرار گرفته‌است و از سال 1375شروع به فعالیت کرد. این شرکت با کارخانجات خوروسازی پروتون مالزی قرارداد دارد و اتومبیل‌هایی با نام پروتون تولید می‌کرد.
زاگرس خودرو با ظرفیت اسمی پنجاه هزار خودرو در سال طراحی شد اما برای مدت طولانی تنها پنج هزار دستگاه خودرو در سال تولید می‌کرد.
نخستین محصول این شرکت که با همکاری شرکت پروتون مالزی تولید شده پروتون ویرا است که در اصل همان میتسوبیشی لانسر می‌باشد. این محصول نخستین بار در سال 1381روانه بازار شده‌است. این کارخانه خودروهای زیر را تولید می‌کرد:
    پروتون ویرا
    پروتون جن-۲
    پروتون واجا
    پروتون ساگا
این کارخانه در آذرماه سال 91 به دلیل مشکلات مالی تعطیل شد و بیش از چهارصد کارگر آن بیکار شدند.
این کارخانه مجددا در سال 92شروع به کار کرده است و اتومبیل های پیکاپ پارس خودرو (ریچ) و در سال 93مصادف با دهه فجر خودرو mvm 530 را نیز تولید می‌نماید.