ایسوزو

Isuzu

کمپانی ژاپنی ایسوزو سال 1916 میلادی که طی آن دو شرکت کشتی سازی Ishikawajima و شرکت صنعتی گاز و برق توکیو تصمیم گرفتند با همکاری یکدیگر وارد صنعت خودروسازی شوند، تاسیس شد. این کمپانی که از آن به عنوان قدیمی ترین خودروساز ژاپن یاد می شود علاوه بر تولید بسیار محدود خودروهایی در کلاس ون، شاسی بلند، وانت عمده شهرتش به خاطر تولید خودروهای تجاری و همچنین موتورهای دیزلی است طوری که هم اکنون بزرگترین تولیدکننده این موتورها برای ائتلاف رنو/نیسان و جنرال موتورز در آسیاست. ایسوزو سال 2002 توانست سهام 49% جنرال موتورز را به 12% کاهش دهد تا از آن سال به بعد مدیریت این شرکت توسط خود ایسوزو کنترل شود. هم اکنون 6% سهام ایسوزو نیز در اختیار تویوتا است.
 دی-مکس
0
3 لیتر خطی
163 اسب بخار
5 دنده دستی
 اسندر
6.8
4.2 لیتر وی (V)
291 اسب بخار
4 دنده اتوماتیک
شرکت خودروسازی ژاپنی است، که در زمینه ساخت و تولید انواع وسایل نقلیه تجاری، ماشین‌های باربری، کامیون‌های سبک و سنگین، همچنین تولید موتورهای دیزلی فعالیت می‌نماید.
ریشه‌های تاسیس شرکت خودروسازی ایسوزو، به سال 1916بازمی‌گردد، که شرکت گاز توکیو با مشارکت شرکت کشتی‌سازی ایشیکاواجیما، اقدام به راه‌اندازی شرکت اتومبیل‌سازی ایشیکاواجیما نمود. این شرکت سال‌های نخست، فعالیتش به فروش اتومبیل‌های کمپانی وولزلی محدود می‌شد، تا اینکه در سال 1922اقدام به مونتاژ نخستین خودروی این کمپانی بریتانیایی نمود.
در سال 1934مدیران شرکت، پس از مشورت و نشستی که با مسئولان وقت وزارت صنعت و بازرگانی ژاپن داشتند، سرانجام نام ایسوزو را، برای این شرکت انتخاب نمودند، که برگرفته از نام رودخانه ایسوزو بود.
نخستین خودرویی که کمپانی ایسوزو بطور مستقل طراحی و تولید نمود، ایسوزو بلل نام داشت، که در سال 1961به بازار اتومبیل ژاپن عرضه شد. در حال حاضر دفتر مرکزی شرکت ایسوزو در شهر توکیو قرار دارد.
سهام این شرکت در بازار بورس اوراق بهادار توکیو معامله می‌شود، همچنین به‌عنوان جزئی از شاخص‌های نیکی 225  و تاپیکس 100به‌شمار می‌آید. شرکت ایسوزو در سال مالی 2012میلادی، با تولید 480٫889 دستگاه اتومبیل، در رتبه 29 از بزرگترین خودروسازان جهان، قرار گرفت.