جی ام سی

GMC

یک شرکت چند ملیتی است که در 1908 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در ایالات متحده امریکا قرار دارد. از اول ژانویه 2008، GM بزرگترین سازنده اتومبیل جهان بر اساس فروش صنعت جهانی است و پیشتاز فروش به مدت 77 سال بوده است. از 2008، General Motors در حدود 284,000 نفر را در سرتاسر جهان استخدام کرده است. این کارخانه ماشین های سبک و سنگین اش را در 35 کشور مختلف تولید می کند و انها را تحت مارک های بیوک، کادیلاک، شورولت، جم داوو، جی ام سی، هلدن، هامر، اپل، پنتیاک، ساب، ساترن و واکس هال به فروش میرساند. از 2008،  General Motors نهمین شرکت عمومی جهان (رده بندی شده توسط درآمد در لیست 500 سرمایه جهانی {Fortune Global 500} ) میباشد. در سال های اخیر این شرکت متحمل آشفتگی های مالی چشمگیری از جمله ضرر 28 ملیارد دلاری در سال 2007 شده است.
نام اتومبیل های شرکت ژنرال موتورز به انگلیسی :
Buick, Cadillac, Chevrolet, GM Daewoo, GMC, Holden, Hummer, Opel, Pontiac, Saab, Saturn و
Vauxhall

نظر اجمالی بر شرکت
General Motors در سال 1908 در فلینت، میشیگان تاسیس شد و هم اکنون تقریبا دویست و هشت و چهار نفر را در سرتاسر جهان استخدام کرده است. دفتر جهانی مرکزی GM در رنسانس سنتر Renaissance Center واقع در دیترویت، میشیگان، ایلات متحده امریکا میباشد، آنها هم اکنون ماشین های سواری و کامیون های شان را در 35 کشور مختلف تولید می کنند. دفاتر مرکزی اروپایی آن در زوریخ، سویس قرار دارد، و دفاتر Holden آن واقع در ملبورن، ویکتوریا، استرالیا میباشد. در سال 2007، 9.37 میلیون ماشین سواری و کامیون در سرتاسر جهان تحت دوازده مارک : Buick, Cadillac, Chevrolet, GM Daewoo, GMC, Holden, Hummer, Opel, Pontiac, Saab, Saturn و Vauxhall تولید شدند. GM همچنین سهام دار اکثریت در GM Daewoo Auto و Technology Co در کره جنوبی میباشد و همکاری های بسیاری با سازندگان اتومبیل جهانی دارد. این شامل تولید، رانشگر (دستگاهی که نیروى چرخشی موتور را به چرخ ها انتقال می دهد) و همکاری های خرید و فروش با شرکت Suzuki Motor و شرکت Isuzu Motors ژاپن، همکاری های پیشرفته فن آوری با شرکت Toyota و BMW AG آلمان و فروشندگان کارخانه های اتومبیل سازی به همراه چندین سازنده اتومبیل جهان ازجمله Toyota, Suzuki، شرکت صنعت اتومبیل Shanghai چین، AvtoVAZ روسیه، رنو Renault SA فرانسه، واز همه جدیدتر UzAvtosanoa ازبکستان می شود. GM همچنین با Fiat S.p.A و شرکت Ford Motor همکاری می کند. تا امروز، GM سهام های گوناگونی را در بسیاری از سازندگان اتومبیل حفظ کرده است.

قطعات و لوازم GM تحت مارک های GM Performance Parts، GM Goodwrench و ACDelco از طریق خدمات و پایگاه های قطعات GM که به نمایندگی ها و عاملین فروش GM در سرتاسر جهان به فروش میرسند. گیر بکس ها و موتورهای GM از طریق GM Powertrain بازاریابی می شوند. بزرگترین بازار GM ایالات متحده، بعد از آن چین، کانادا، بریتانیا و آلمان هستند. GM صاحب تقریبا نصف (49%) شرکت مالی GMAC Financial Services میباشد که بیمه و سرمایه بازرگانی و مس******ی و اتومبیل را ارائه میدهد. شرکت جنبی OnStar وابسته به ژنرال موتورز یک تهیه کننده خدمات اطلاعاتی و امنیتی بی خطر وسایل نقبیه میباشد.

تنها تعدا نامحدودی از مدل ها مارک General Motors را تحمل کردند. GM EV1 وسیله نقلیه ای الکترونیکی بود که در دهه 1990 معرفی شد ولی بعد ادامه پیدا نکرد. GM Sequel یک اتومبیل با سوخت هیدروژن بود که در سال 2005 معرفی شد، ولی اسم آن بعد به Chevrolet Sequel تغییر یافت. به اضافه اتومبیل های تکوینی، (Holden Statesman (1971 - 1985 اساسا به عنوان General Motors Statesman بود. اگرچه دسته GMC ژنرال موتورز به معنای شرکت General Motors نیست، بلکه سنبل شرکت Grabowski Motor است، که برای Max Grabowski کسی که شرکت را در سال 1901 آغاز کرد است.


 سی یرا
1
6.6 لیتر وی (V)
445 اسب بخار
8 دنده اتوماتیک
 آکی دیا
1
2.5 لیتر خطی
193 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 سی یرا
54256.2
5.3 لیتر وی (V)
355 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 کن یون
1
2.5 لیتر خطی
200 اسب بخار
6 دنده دستی
 یوکان دنالی
1
6.2 لیتر وی (V)
420 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 آکی دیا دنالی
32753.4
3.6 لیتر وی (V)
288 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 آکی دیا
1
3.6 لیتر وی (V)
275 اسب بخار
6 دنده اتوماتیک
 سی یرا
2.9
6 لیتر وی (V)
370 اسب بخار
4 دنده اتوماتیک
 ساوانا
1.1
5.3 لیتر وی (V)
295 اسب بخار
4 دنده اتوماتیک
 ان وی
1
4.2 لیتر وی (V)
291 اسب بخار
4 دنده اتوماتیک
 سی یرا
54092.3
4.3 لیتر وی (V)
195 اسب بخار
5 دنده دستی
 یوکان
3.8
5.3 لیتر وی (V)
295 اسب بخار
4 دنده اتوماتیک
 کن یون
3.8
2.8 لیتر وی (V)
175 اسب بخار
4 دنده اتوماتیک
در شانزدهم سپتامبر 1908 در فلینت، میشیگان Flint, Michigan، به عنوان صاحب شرکت بیوک Buick بنیاد نهاده شد، و بعد توسط William C. Durant کنترل میشد و بعد در همان سال Oldsmobile آن را تحویل گرفت. در سال بعد، Durant ماشین های Cadillac, Elmore و Oakland (که بعدا معروف به Pontiac شد) و چندین مدل دیگر را وارد بازار کرد. در سال 1909، General Motors شرکت کامیون Reliance Motor Truck را از Owosso، میشیگان، و شرکت اتومبیل Rapid Motor را از Pontiac, میشیگان، پیشینیان GMC Truck تحویل گرفت. Durant در سال 1910 کنترل GM را به اعتماد یک مدیر بانک (خصوصی) از دست داد، چون که مقدار زیادی از قرض ها که برای حصول گرفته شده بود همراه با یک سقوط میزان فروش جدید اتومبیل شد. چند سال بعد، Durant شرکت Chevrolet Motor را آغاز کرد و از این راه او به صورت مخفیانه یک سهم قانونی در GM را خرید. Durant کنترل شرکت را بعد از یکی از جنگ های پرشور در تاریخچه اقتصاد امریکا دوباره بدست اورد. طولی نگذشت که، او دوباره کنترل برای همیشه بعد از اینکه بازار اتومبیل سقوط کرده بود از دست داد. Alfred Sloan برای گرفتن مسئولیت شرکت برگزیده شد و آن را به تسلط جهانی بعد از جنگ اش هدایت کرد. این رشد بی سابقه GM تا اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد دوام آورد.
اقتصاد بازار فروش لوازم یدکی General Motors در ایالات متحده چهار مارک را مدیریت می کند:
Goodwrench, ACDelco, GM Performance Parts و GM Accessories
خدمات پس از فروش ژنرال موتور به صورت جهانی عمل می کند.