هامر

Hummer

هامر یک شرکت خودرو سازآمریکایی و در مالکیت جنرال موتورز است که در زمینه ساخت خودروهای بیابانی فعالیت می‌کند.
نمونه‌های نظامی این خودرو با نام هاموی به طور گسترده توسط ارتش ایالات متحده به کارگرفته می‌شوند.
از نمونه‌های غیر نظامی این خودرو می‌توان هامر اچ1 (اس یو وی بزرگ و نمونه غیرنظامی هاموی.)، هامر اچ2(کوچکتر از اچ1 ولی باز هم در کلاس اس یو وی‌های بزرگ قرار می‌گیرد.)، هامر اچ2 سات (به صورت وانت) و هامر اچ3 (اس یو وی سایز متوسط) را نام برد که نمونه غیر نظامی دو مدل نخست در زمره خودروهای لوکس قرار می‌گیرد.
همچنین شرکت‌های دیگری اقدام به ساخت لیموزین‌های بسیار بزرگی بر پایه این مدل‌ها بخصوص هامر اچ2 کرده اند.
در تابستان 2008 شرکت تاتاموتورز هندوستان در پی خرید لندرور و جگوار از شرکت فورد با شرکت جنرال موتورز برای خرید هامر وارد مذاکره شد. در نهایت در پی ورشکستی جنرال‌موتورز درجون 2009، شرکت چینی Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery Companyهامر را خریداری کرد ولی بنابر اعلام این شرکت مقر هامر در آمریکا باقی خواهند ماند و هامر همچنان به عنوان یک خودروی آمریکایی تولید خواهد شد.
اتومبیل چند منظوره با قابلیت های بالا (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) یا به اختصار HMMWV یا هاموی (Humvee) اتومبیلی بادوام وقدرتمند نظامی است که این واژه برای اولین بار توسط کمپانی AM General مطرح شد. این اتومبیل نظامی جانشین شایسته ای برای جیپ هایی بوده که تا قبل ازورود هاموی به بازار توسط ارتش آمریکا استفاده می شده است. اما مدت هاست که این اتومبیل چند منظوره نظامی با نام هامر در خیابان ها تردد می کند.
تبدیل هامر به هاموی، تاریخچه ای پیچیده و تا حدودی قدیمی دارد.
 اچ 3 آلفا
6.6
5.3 لیتر وی (V)
295 اسب بخار
4 دنده اتوماتیک
 اچ 1
8
6.6 لیتر وی (V)
300 اسب بخار
5 دنده دستی
 اچ 3
6.6
3.5 لیتر خطی
220 اسب بخار
5 دنده دستی
 اچ 2
8.4
6 لیتر وی (V)
325 اسب بخار
5 دنده دستی
در سال 1977، ارتش آمریکا اعلام کرد که اتومبیل های شهری مجهز به تجهیزات نظامی، پاسخگوی نیازهای نظامی نیستند. در سال 1977کارخانه لامبورگینی مدل چیتا را تولید کرد تا مفاد قرارداد ارتش را به خود جلب کند.
در سال 1979میلادی، ارتش آمریکا تمامی مشخصات یک اتومبیل نظامی چند منظوره (هاموی) را که مورد نیازش بود، به تصویب رسانید. در ماه جولای همان سال، شرکت AM General مقدمات کار طراحی اتومبیلی مطابق درخواست ارتش آمریکا را شروع کرد و در مدت تنها 11ماه اولین نمونه اولیه آن به نام M998 تولید شد که بلافاصله انجام آزمایش های گوناگون روی آن آغاز شد.
در میان شش شرکت کننده، شرکت های Teledyn، بخش دفاع کرایسلر (که بعدها توسط General Dynamics خریداری شد و به همین نام شناخته می شود) و AMGeneral به مرحله نهایی راه یافتند. ارتش آمریکا، از هریک از این سه شرکت درخواست کرد تا اتومبیل نظامی حاضر در رقابت را در سه آرایش آمبولانس، حامل سرباز و حامل TOW طراحی کنند و بسازند. شرکت کنندگان با چالش هایی همچون استفاده از پنل های ضد گلوله، به حداقل رساندن وزن، قابلیت فرو رفتن در آب هایی با عمق زیاد، عدم نشان دادن ضعف در سرما و گرمای شدید، مقاومت بالا،استهلاک کم و… رو به رو بودند که نهایتأ AM General توانست در مجموع امتیازات بیشتری را نسبت به رقبا کسب کند و به عنوان اتومبیل رسمی ارتش آمریکا انتخاب شد….
مدل های هامر:
هامِر اچ۱، خودروی بیابانی
بزرگ محصول شرکت آمریکایی ای‌ام‌جنرال است. این خودرو از سال 1992تولیدمی‌شود و به طور گسترده توسط ارتش آمریکا به کار گرفته می‌شود.
مدل‌های سفارش ارتش آمریکا بسته به نوع کاربری سطح بسیار متنوعی از تجهیزات را همراه دارند. برخی از هامرهای به کار گرفته شده در عراق در برابر مین‌ها و بمب‌های دست ساز مقاوم سازی شده اند.
مدل‌های گوناگون این خودرو مجهز به موتور هشت سیلندر با حجم‌های 7/۵ تا۶/۶ لیتر می‌باشند از و گیربکس‌های 2،۴،۵ و۶ سرعته بهره می‌برند.
قیمت مدل‌های 2006این خودرو در بازار ایالات متحده از حدود 120000دلار شروع می‌شود.
هامر اچ2
HUMMER H2
(به انگلیسی Hummer H2)اس یو وی سایز بزرگ محصول هامر آمریکا. که از نظر اندازه میان هامر اچ1 وهامر اچ1 قرار می‌گیرد.
این خودرو نخستین بار در سال 2003در خط تولید قرار گرفت و همچنان تولید می‌شود. اچ2 در مدل چهار در عرضه می‌شود ولی نمونه‌های سفارشی آن به صورت لیموزین نیز موجود اند که برخی از آن‌ها توسط شرکت هایی دیگر تولید شده اند. این خودروی قدرتمند بیبانی به صورت استاندارد تا سال 2007از موتوری به حجم ۶لیتر و قدرت 325اسب بخار قدرت می‌گرفت که از سال 2008با نمونه قوی تری باحجم 2/۶ لیتر و قدرت 393اسب بخار جای گزین شد.
هامر اچ2 در زمره اس یو وی‌های لوکس و قدرتمند بیابانی قرار می‌گیرد و در بازار ایالات متحده برای مدل پایه بیش از ۶37۶۵ دلار قیمت دارد.
هامر اچ3 (به انگلیسی Hummer H3) خودروی اس یو وی اندازه متوسط محصول هامر آمریکا. که بعد از هامر اچ1 و هامر اچ2 کوچکترین محصول این خودروساز است.
این خودرو از سال 200۵ و با موتورهای گوناگونی به حجم ۵/3 تا 3/۵ لیتر و گیربکس چهار دنده اتوماتیک و پنج دنده دستی بهره می‌گیرد.
قیمت پایه این خودرو در بازار آمریکا برای پاییز 2008، ۴2۴۵0 دلار برای مدل اس یو وی و 31۴9۵ دلار برای مدل وانت آن می‌باشد.
هامر اچ3 لیموزین خودرویی است ساخت کشور آمریکا (شرکت هامر). این خودرو جزء خودروهای تزیینی و فانتزی لیموزین می‌باشد. طول این خودرو 3 متر و ۵۵ سانتی‌متر است. هامر اچ3 لیموزین دارای مولد برق دوگانه و دو سری باتری خودرو می‌باشد. الیاف نوری در ساخت این خودرو به کار برده شده‌است. کف داخل این خودرو دارای سامانه رقص نور بوده واز لامپ‌های لاوا که لامپ‌های تزیینی هستند در آذین‌بندی آن استفاده کرده‌اند. این خودرو دارای سامانه‌های بسیار مدرن صوتی و تصویری است و از نور و روشنایی لیزری در آن استفاده شده‌است. ظرفیت خودرو هامر اچ3 لیموزین 12تا 14نفر می‌باشد. این خودرو همچنین دارای ۵ تلویزیون ال‌سی‌دی پلاسما است.